Podłogi na lata

Drewno dębowe należy do najtwardszych, najbardziej solidnych, ale również niezwykle estetycznych

Autor zdjęcia: decor8

Drewno dębowe należy do najtwardszych, najbardziej solidnych, ale również niezwykle estetycznych. Dlatego od lat jest ulubieńcem architektów, którzy przekonują swoich klientów, że nic nie jest tak dobrą ozdobą domu czy mieszkania, jak właśnie podłogi dębowe. Także w prywatnej przestrzeni niejednego dekoratora wnętrz znaleźć można elementy wykonane z tego rodzaju drewna. I dobrze, ponieważ wytrzymają całe dekady. A jeżeli odpowiednio się o nie zadba, wówczas posłużą wielu pokoleniom.

Tak dla podłóg drewnianych

Dawniej podłoga drewniana były standardem, ale ich miejsce kilkanaście lat temu zaczęły zastępować panele. Obecnie te ostatnie należą do najchętniej wybieranych głównie przez wzgląd na ich niską cenę. Jednak podłogi drewniane powoli wracają do łask. Otóż konsumenci szybko przekonali się, że nie mają sobie równych pod względem wytrzymałości oraz odporności na działanie czynników zewnętrznych. Najlepszą odmianą polskiego drewna pozostaje natomiast dąb. Ma wyjątkowe walory estetyczne, ale przede wszystkim wykazuje się niesamowitą trwałością. Owszem, wykonane z niego elementy ważą nieco więcej, ale współczesne budownictwo dobrze sobie radzi z tego rodzaju wyzwaniami.

Odrobina tradycji

oraz wykonane z innych odmian drewna to wciąż ciekawa alternatywa dla sztucznie wyprodukowanych materiałów. Są one obecnie bardzo modne chociażby na zachodzie Europy. Niemniej jednak planując aranżację własnego domu, warto przynajmniej rozważyć postawienie na tradycyjne rozwiązania. Wprowadzają do wnętrz więcej ciepła i czynią je przytulniejszymi. Do tego kojarzą się ze spokojem, dając domownikom poczucie komfortu oraz harmonii. Człowiek przez tysiące lat żył w otoczeniu natury. Obecnie nie ma z nią zbyt wiele kontaktu, dlatego dobrze przynajmniej w pewnym stopniu zadbać o jej obecność we własnym domu.